YATAK YARALARI

Yara Nedir?

Yara, herhangi bir nedenle deri ve doku bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanabilir. Fiziksel ve kimyasal nedenlerle deri, kas, kemik, damar, sinir vb. yapıların bütünlüğünün bozulması, tahrip olması, dokunun fizyolojik özelliklerinin geçici bir süreyle veya tamamen kaybolmasına yaralanma denir. Yaralanmalarda derinin koruma özelliği bozulacağından enfeksiyon riski de artar.

Bası (Yatak) Yaraları:

Bir bölgenin uzun süreli veya aralıksız basınca ve sürtünmeye maruz kalması ile yatak yarası oluşur, bası yarası olarak da adlandırılır. Tıptaki ismi ise; dekübitüs veya dekübit ülseridir. Genellikle uzun süre sırtüstü, yüzüstü veya yan yatma sonucunda kemik çıkıntıları gibi bölgelerde, basıya açık alanlarda oluşur.

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi

 

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi

 

Yatak yaraları hangi bölgelerde oluşur?

Otururken; Kuyruk sokumu üzerinde, omuzda kürek kemikleri üzerinde, kalçada kaba etlerde, dirseklerde, topukta

Sırt üstü yatarken; Başın arka tarafında, omuzda kürek kemikleri üzerinde, kalçada, dirseklerde, kuyruk sokumu üzerinde, topukta, ayak parmaklarında

Omuz üzerinde yatarken; Kulaklarda, omuzun yan tarafında, leğen kemiğinin yan bölgelerinde, kalçada, dizde, ayak bilekleri yan çıkıntılarında

Yüz üstü yatarken; Yüz, omuz, leğen kemiği, diz, bileklerin çıkıntılarında bası yaraları oluşabilir.

 Yatak Yarası (Bası Yarası) Nasıl Önlenir?

Yatağa bağımlı hastada, cilt değişiklikleri günlük olarak takip edilmelidir.

  •  Kemik çıkıntılarının olduğu yerler ve basınç altında kalan bölgeler kızarıklık açısından gözlenmelidir.
  • Varsa, kızarıklık dikkate alınmalıdır. Doku hasarının genellikle deri altında başlar ve daha sonra deri yüzeyine çıkar. Deride kızarıklık fark edildiğinde altındaki dokuda daha fazla hasar olması olasılığı yüksektir. Bu nedenle ihmal edilmemeli, hemen konuyla ilgili bir merkeze danışılmalıdır.

 

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi