PROBİYOTİKLER

Günlük hayatta çokça duyduğumuz, reklamlarda gördüğümüz, çokça ilaç ve gıda takviyelerinde bulunduğu iddia edilen probiyotiklerin, insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğu yapılan birçok araştırma ve uygulamalar ile ortaya çıkmaya başlamıştır.

Genel vücut sağlığı açısından her geçen gün probiyotiklerin önemi daha fazla ortaya çıkarken, bu konuda yürütülen birçok araştırma, probiyotiklerin hem fiziksel, hem de ruh sağlığı için önemini vurgulamaktadır. Özellikle vücutta ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsak sisteminin sağlığı için, probiyotiklerin vücuda belirli yollarla yeterli miktarda alınması gereklidir. 

 

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi

 

Probiyotikler, diğer bir deyişle faydalı bakteriler, bağırsak florasına etki ederek düzenler. Düzgün işleyen bağırsaklarla, vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenir ve direnci artar. Vücudun diğer sistemleri de düzenlenmiş olur.

Son zamanlarda probiyotiklerin cilde olan etkisi üzerine çok ciddi araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Çoğu cilt hastalığına iyi geldiği gözlenmiştir. Ayrıca cildin ihtiyacı olan nem ve ph dengesini düzenleyerek cildimiz için inanılmaz bir koruyucu oldukları ortaya çıkmıştır. Sağlıklı bir cilt kendini daha hızlı tedavi eder ve yeniler.

Probiyotiklerin, zararlı (patojen) mikroorganizmalar üzerine baskılayıcı etki yaparak onların dışlanması esasına dayanan bir etkisi vardır. Buna rekabetçi dışlama mekanizması adı verilmektedir. Bu sayede Probiyotikler, ciltteki patojen (zararlı bakteri) popülasyonunu yok ederek cildi hastalıklardan korur ve iyileşme hızını arttırır.

Probiyotikler nelerdir?

Probiyotikler, insan vücudunda bulunan ya da benzeri, sağlığa faydalı mikroorganizmalara denir. “iyi bakteri” yada “yararlı bakteri” olarak da adlandırılabilen probiyotikler, özel gıda takviyelerinden yada yoğurt gibi besinlerden oral yollarla alınabildiği gibi, fitil yada krem gibi ürünlerle de vücuda uygulanabilmektedir. İnsan vücudu, özellikle de alt bağırsak sistemi, karmaşık ve çeşitli bir bakteri topluluğu içerir (milyarlarca bakteri içermektedir). Günlük hayatta bakteri denince zararlı mikroplar akla gelse de, aslında çoğu bakteri vücut işleyişini doğrudan etkiler ve düzenler. Çoğu probiyotik çeşidi de, insan bağırsağındaki faydalı bakteri çeşitliliğinde bulunabilir.

Ölçüm Standartları

Probiyotikler, koloni oluşturan birimler “CFU” cinsinden ölçülür. Colony Forming Units (CFU) biyometride mikroorganizmaların makroskopik sayımında kullanılan ölçü birimidir.  CFU'lar genellikle porsiyon başına milyonlarla veya milyarlarca ölçülür. Probiyotikler olarak adlandırılan şeyler, en yaygın olarak yararlı bakterilerden oluşur fakat aynı zamanda, depolama ve üretim sırasında onları uygun durumlarda stabilize etmek için tipik olarak dondurularak kurutulmuş, dost mantar veya diğer organizmalar da bulunabilir. Daha sonra, kültürlendiklerinde CFU sayımları ile ölçüldüğünde stabiliteleri ve canlılıkları, sıcaklık ve nem gibi uyarıcı çevresel koşullara bağlıdır. Açıldıktan sonra tüm probiyotiklerin soğutulmasının yanı sıra, bu koruma, paketteki nemi emmeye ve azaltmaya yardımcı olan tazelik paketleri eklenerek de yapılabilir.

Kararlılık

Sıcaklık probiyotiklerin kararlılığını koruyabilmesinde büyük rol oynar. Soğuk hava daha az nem tutar ve bakterilerin yaygın olarak büyümesi ve gelişmesi için ideal sıcaklık aralığında değildir, böylece ideal büyüme koşullarını temsil eden sıcaklık ve nemden yoksun bırakarak, uykuda olan organizmaların yeniden aktivasyonunu engeller. Yüksek sıcaklık ise bu organizmaların canlılığını bozabilir.İdeal saklama koşulları altında bile, bakteri kolonilerin sayısı aylar geçtikçe yavaş yavaş azalacaktır.

Örneğin, açıldıktan sonra buzdolabında saklanan bakteri topluluğunun sayısında ayda ortalama %5lik düşüş gözlemlenmiştir. Yine de en uygun saklama şekli olan soğutma, bakterilerin gücünü ve canlılığını uzun bir süre boyunca devam ettirmek için önemlidir.

Sürdürülebilirlik

Probiyotik CFU sayılarındeki etiket iddialarını karşılamak için, üreticiler genellikle zaman içinde bakteri sayılarındaki doğal düşüşe izin vermek için bir fazlalık ekler. Ürünün üretim sırasında, etki (CFU) açısından spesifikasyonları ve etiket taleplerini karşıladığından emin olmak için test ederiz. Ürünün raf ömrü boyunca değişen CFU sayımlarını öngören deneysel bir stabilite eğrisini hesaplamak için gerekli verileri oluşturmak üzere belirli bir ürün için suşları, güçleri ve belirlenmiş ambalajları kullanan stabilite çalışmaları da yapılır. Bununla birlikte, gerçek değişim hızı, özellikle buzdolabında tutulmadığında, ürünün maruz kaldığı ortama bağlıdır.

Bir probiyotik ürün çok sıcak veya nemli koşullarda tutulursa, Canlı CFU sayılarındaki düşüş oranı, açıldıktan sonra özellikle de nemin pakete daha kolay girebildiği durumlarda artabilir. Bir ürünün yaşayabileceği mevsimsel hava ve çevre koşullarının aşırı değişkenliği ve bu maruz kaldığı süresi nedeniyle, geniş bir coğrafi alandaki her kullanıcı için gücünü ve raf ömrünü kesin olarak tahmin etmek mümkün değildir. Bazı durumlarda, olumsuz koşullar etiket iddiasının altındaki probiyotik sayılarını düşürebilir.

Açtıktan sonra soğutma, probiyotikleri saklamak için idealdir. Ancak bu mümkün değilse, iyi bir stabilite sağlamak için paketi serin ve kuru bir yerde saklamak en iyisidir. Ne yazık ki, pek çok insan takviyelerini mutfakta veya banyoda tutma eğilimindedir; bunlar sıcak ve nemli olmakla ünlüdür ve pek çok çeşit takviyenin raf ömrünü kısalttığı bilinmektedir. Bu koşullar, bakteri ve küf büyümesi için idealdir; Bu, probiyotiklerin önce harekete geçme eğiliminde olacağı ancak daha sonra, henüz yaşama, büyüme ve gelişme şansı bulabildikleri insan vücudunda olmadıkları için beklenenden daha çabuk öldüğü anlamına gelir. Bu olumsuz koşullarda, probiyotikler beklenenden daha hızlı güç kaybedebilir ve bu nedenle, serin ve kuru bir yere göre hesaplanan CFU sayımları için etiket taleplerini karşılamayabilir. Öte yandan, probiyotik ürünlerin soğutulması canlılığı ve raf ömrünü artıracaktır. 

Test

Nakliyat sırasında yaşanılabilecek olumsuz hava koşullarınının oluşturulması için hazırlanan testte,kapalı bir probiyotik formül 24 saat boyunca 50 derece sıcaklıkta bekletilmiştir. Testin sonunda CFU içeriği için etiket iddası karşılanmaya devam etmiştir. Bu test, bu süre zarfında bu seviyedeki ısının, paketteki organizmaların çoğunu öldürmek için yeterli olmadığını, bu nedenle, bu spesifik probiyotik ürünün gücünü hızla düşürmek için daha da sert koşullar gerekeceğini gösterir. Ayrıca olumsuz koşullara maruz kaldıktan sonra pakette kalan cansız probiyotik organizmaların bile bağırsak sağlığında bir miktar faydası olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.Bağırsak duvarlarında ekolojik alanı kaplayabilecekleri ve aynı alan için rekabet eden fırsatçı organizmaların büyümesini engelleyebilecekleri varsayılmaktadır. Örneğin, inaktive edilmiş Lactobacillus plantarum'un yabancı maddelere karşı doğal bağışıklığımızı desteklediği klinik çalışmalarda gösterilmiştir.Ambalaj, sıcaklık ve nemdeki değişiklikler, probiyotik ürünlerin alınmadan önce canlılığını etkileyecektir. Bir takviyedeki probiyotik suşların tazeliğini ve canlılığını korumaya yardımcı olan koruyucu faktörler arasında soğutma, dayanıklı paketleme, serin ve kuru bir yerde saklama yer alır.

Referanslar

1 Oral Probiotics: An Introduction. NCCAM Publication No. D345, Created January 2007, Updated November 2011. The National Center for Complementary and Alternative Medicine (NCCAM), National Institutes of Health.

2 Hirose Y, Murosaki S, Yamamoto Y, Yoshikai Y, Tsuru T. Daily intake of heat-killed Lactobacillus Plantarum L-137 augments acquired immunity in healthy adults. J Nutr. 2006 Dec;136(12):3069-73. PubMed PMID: 17116721.

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi