DİYABETİK YARALAR

Yara Nedir?

Yara, herhangi bir nedenle deri ve doku bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanabilir. Fiziksel ve kimyasal nedenlerle deri, kas, kemik, damar, sinir vb. yapıların bütünlüğünün bozulması, tahrip olması, dokunun fizyolojik özelliklerinin geçici bir süreyle veya tamamen kaybolmasına yaralanma denir. Yaralanmalarda derinin koruma özelliği bozulacağından enfeksiyon riski de artar.

Diyabetik Yaralar

'Şeker Hastalığı' insülin hormonundaki eksiklik veya bu hormonun etkisindeki bozukluğa bağlı olarak kan şekerinin yüksek seyrettiği kronik bir hastalıktır. Yapılan çalışmalar şeker hastalarının yaklaşık %10-15’inde hayatlarının bir döneminde ayak yarası geliştiğini göstermektedir.

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi

 

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi

 

Şeker Hastalığına Bağlı Yaralar

Şeker hastalarında enfeksiyona yatkınlık nedeniyle ayakta oluşan küçük bir yara kolaylıkla iltihaplanıp “Diyabetik Ayak Enfeksiyonu” ortaya çıkabilir. Şeker hastasında yaranın gelişiminde 2 temel bozukluk vardır. Bunlar; sinir harabiyeti (nöropati) ve damar harabiyetidir (vaskülopati). Sinir harabiyeti sonucu ayakta bulunan kasların zafiyetine ve erimesine yol açar. Böylece ayakta ağrı duyusunun kaybı oluşur. Dolaşımdaki bozukluğunda etkisiyle ve ayaklarda kuruluk, çatlaklar ve nasırlar oluşur. Bu nasırlar mikrop kaptıktan sonra büyüyerek ayağın iç kısımlarına doğru ulaşır. Bu sebepten ötürü şeker hastasında yaranın açılmadan önlemini almak esas tedaviyi oluşturur.

Türkiye’de yaklaşık 10-11 milyon şeker hastası olduğu varsayılmaktadır. Bu da ortalama 1-1.5 milyon şeker hastasının hayatlarının bir döneminde bu yara ile uğraşmak zorunda olduğunu göstermektedir.

Toplam diyabetli hastaların %25’inde Diyabetik Ayak ülseri görünmektedir.  Bu yaraların en kötü etkisi ise bu hastaların bir kısmı bu yaralara bağlı uzuv kesilmesine (amputasyon) maruz kalacaklardır. Diyabetik ayak hastalarında ampütasyon oranı yarı yarıyadır. Uzvu kesilen hastaların yarısının 2 yıl içinde diğer uzuvlarını da kaybetmesi, 4 yıl içinde de hayatlarını kaybetmesi öngörülmektedir. Bu sebepten ötürü şeker hastalığı ve şeker hastalığına bağlı yaraların tedavisi diğer hastalıklara göre daha ciddiye alınmalıdır.

 Diyabetik Ayak Yarasını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

  • Şeker takibi
  • Hasta ve/veya hasta yakını tarafından yapılan düzenli ayak muayenesi,
  • Hastanın ayak anatomisine uygun olarak yapılmış tabanlık ve ayakkabı kullanımı ve hijyen kurallarına uyulması 

Hayat tarzı değişiklikleri

  • Proteince yüksek yiyeceklerle beslenilmelidir.
  • Bol su içilmelidir.
  • Yatak seçimine dikkat edilmelidir.
  • 2 saatte bir yatak pozisyonu değiştirilmelidir.
  • Hastanın cildi sürekli temiz tutulmalıdır.
  • Cilt nem seviyesine dikkat edilmelidir.

 

Probiyotikli bariyer krem-yatak yarası kremi-sedef kremi-egzama kremi