Yara Bakımı

Yara Bakımı

Venöz Yetmezlik:

Venöz ülser, bacak toplardamarlarındaki yetmezlik nedeniyle genellikle ayak bileği çevresi ve bacakta açılan yaradır.Venöz yetmezlik hastalığı tedavi edilmediği takdirde ilerleyen bir hastalıktır. Eğer uygun tedavi yapılmazsa yara genişleyebilir ve enfekte olabilir. Bunun sonucunda yara daha derin dokulara, hatta kemiğe kadar ilerleyebilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden tedavisi yapılmalı, ilerlemesi önlenmeli ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalıdır.

Yara debridmanı(ölü doku alınması) venöz ülser tedavisinde temel öğelerden biridir. Ölü dokunun varlığı bakteriyel enfeksiyon ve sepsis için risk faktörüdür. Yara iyileşmesinin gecikmesine, yüzeysel tedavinin ve sistemik ilaç tedavisinin etkinliğinin azalmasına neden olur. Debridmangranülasyondokusu oluşumuna ve tekrar deri oluşumunun hızlanmasına katkıda bulunur.

Kronik yaralarda çoğu defa doku kanlanması yetersiz olup yaşlılık,bağışıklık sisteminin zayıflığı, beslenme bozukluğu ve diyabet gibi metabolik sorunlar yüzünden iyileşme zorlaşmıştır. Dokudaki metabolik aktivitenin sağlıklı olması için öncelikle yara bölgesinin iyi kanlanması gerekir.


BACAK YARASI (VASKÜLER YARALAR)

 

Bacak yaraları veya ülserleri sıklıkla dolaşım bozukluklarına bağlı gelişir. Vücudumuzda 3 çeşit dolaşım sistemi vardır.

 •  
  • Atar Damarlar (Arterler)
  • Toplar damarlar (Venler)
  • Lenf Damarların

Bu damarların her birinde oluşacak bir rahatsızlık bacaklarda yara açılmasına veya açılan yaraların kapanmamasına yol açacaktır. Bazı hastalarda bu damar sistemlerinin bir kaçında aynı anda bozukluk olabilir ve bu bozuklukların tümü giderilemezse yaraları iyileştirmek sıklıkla mümkün olmaz.

ATAR DAMAR TIKANIKLIKLARINA BAĞLI YARALAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dolaşım sistemindeki bozuklukların tedavisinde temek yaklaşım, yaranın temiz kan ile kanlandırılmasının sağlanmasıdır.

Bunun için yaranın olduğu bölgeye bol temiz kanın gönderilmesi sağlanmalıdır. Kanlandırılma işlemi; açık ameliyat veya kapalı anjiografik işlemler ile sağlanır.

HANGİ HASTALIKLARDA ATAR DAMAR TIKANIKLIĞI GELİŞİR?

 • Şeker hastalığı (Diyabet)
 • Damar sertliği (Aterosikleroz)
 • Burger hastalığı gibi atar damarların iltihabi
  hastalıklarında (Vaskülit) görülür.